Miért az aktív- és ökoturisztikai referens szakirányú továbbképzési szak?
Az aktív- és ökoturisztikai referens szak indításával célunk, hogy olyan szakembereket képezzünk, akik elkötelezettek a fenntartható turizmusfejlesztés iránt, akik ismerik az aktív és ökoturizmus alapvető trendjeit, összefüggéseit és részterületeit, akik képesek magas színvonalú és fenntartható aktív- és ökoturisztikai termékeket létrehozni, működtetni, azokat megfelelően kommunikálni, új csomagajánlatokat létrehozni. Ismerik az aktív- és ökoturizmus fejlesztéspolitikai rendszerét, képesek egy-egy desztináció esetében fejlesztési stratégiákat megfogalmazni, fenntartható projekteket generálni, hozzájárulva ezzel a térségi turisztikai kínálat bővüléséhez, és a térségben élők jólétének növekedéséhez.
A képzés lebonyolítása során kiemelten fontosnak tartjuk, hogy hallgatóink az elméleti tudás mellett minél több valós gyakorlati ismeretre tehessenek szert. Kiemelt szakmai partnereink az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ (AÖFK) és a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ), akik biztosítják a képzés tartalmának szakmaiságát és naprakészségét, és részt is vesznek az oktatásban. További szakmai partnereink: Dunasziget Ökopark – Pisztrángkör Egyesület, Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. (TAEG Zrt.).
A képzést elsősorban azoknak ajánljuk, akik:
- az aktív- és ökoturizmus területén szeretnének elhelyezkedni, vagy akik már ezen a területen tevékenykednek, de szeretnék tudásukat elmélyíteni és rendszerezni (pl. erdészetek, nemzeti parkok, szállodák, tourinform irodák, turisztikai vállalkozások vagy szervezetek, önkormányzatok munkatársai);
- aktív- és ökoturisztikai projekteket szeretnének a jövőben fejleszteni;
- a turizmus fejlesztésében a fenntarthatóság alapelveit tartják szem előtt, a tervezéskor ügyelve a hosszú távú működtetés és működés feltételeinek megteremtésére;
- akik nyitottak a természetben végezhető aktív tevékenységekre, tisztelik a természeti értékeket, és elkötelezettek a fenntarthatóság irányába.
Mit tanulhat az aktív- és ökoturisztikai referens szakirányú továbbképzési szakon?
A hallgató a szakon megismerheti az aktív és ökoturizmus elméleti alapjait, a turizmus szociográfiai összefüggéseit, ökológiai és környezetpedagógiai, turizmusmarketing- és kommunikáció, valamint desztinációs és termékfejlesztési alapismereteket. Ezek mellett részletesen megismerheti az aktív turizmus egyes ágait, hangsúlyosan a gyalogos, zarándok, kerékpáros, vízi és evezős, valamint geoturizmus részterületeit, ezeknek elméleti, szakpolitikai alapjait és gyakorlati specifikumait.
A képzés lebonyolítása során kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a hallgatók ne csak tantermi körülmények között sajátítsák el az ismereteket, hanem autentikus környezetben, tanulmányi kirándulások keretében valós élményszerzés közben, a szakma kiemelt gyakorlati oktatóitól.
A tanulmányi kirándulások tervezett helyszínei és időpontjai:
- őszi félévben egy-egy aktív- és/vagy ökoturisztikai projektfejlesztés megtekintése, bejárása –minden év október;
- tavaszi félévben a gyalogos, kerékpáros és vízi-evezős és geoturizmushoz kapcsolódóan 2 x 3 nap tanulmányi kirándulás (tervezett helyszínek: Soproni-hegység, Szigetköz) – minden év március és április első fele.
A képzés és a tanulmányi kirándulások időbeli beosztása változhat. A konzultációk és kirándulások időpontjait az órarend tartalmazza.
Az oktatás helyszíne Budapest. A tanórák hétvégenként kerülnek megtartásra, a pénteki délutáni órák online (14:30-18:30), a szombatiak jelenléti formában (9:00-18:00) zajlanak. Az őszi félévben nagyjából 7-8 konzultációs hétvége várható, ebből legalább egy konzultációs nap külső helyszínen zajlik. A tavaszi félévben a tanterv kötelező részeként tanulmányi kirándulásokra (várhatóan 2 hosszú hétvége) is sor kerül, ezek során péntek-szombat-vasárnapi napokkal szükséges tervezni.
A tanulmányi kirándulásokon való részvétel kötelező. A képzés díja tartalmazza a tanulmányi kirándulások időtartama alatt felmerülő költségek egy részét (pl. szervezés, eszközbérlés, szakvezetés, belépőjegy), a további felmerülő költségeket a hallgató téríti (pl. helyszínre utazás, szállás, étkezés stb.).
Továbbtanulás és karrier lehetőségek
A karrierlehetőségek tárháza széles, tekintve, hogy az aktív- és ökoturizmus iránt egyre nagyobb a hazai és nemzetközi érdeklődés. Egyre több olyan szakmai szervezet van (pl. erdészetek, nemzeti parkok, látogatóközpontok), ahol szükség van olyan szakemberekre, akik speciális ismeretekkel rendelkeznek e területen.
Továbbtanulási lehetőségek a turizmus területén felsőfokú képzésekre, vagy a szakterületen további speciális ismeretek megszerzésére irányulhatnak, például túravezető, kerékpáros túravezető képzés.
A szakirányú továbbképzés egyes tantárgyai elismertethetők a Felelős turizmusfejlesztés mesterképzési szakon.
További információ a képzés díjáról és a jelentkezés módjáról: https://lkk.uni-sopron.hu/lkk-meghirdetett-szakiranyu-kepzesek