Miért a Pénzügyi kockázatelemző szakirányú továbbképzési szak?
A Soproni Egyetem a Nemzetközi Bankárképző Központ támogatásával létrehozott 2 féléves programja főként azon érdeklődőknek szól, akik korábbi felsőfokú gazdasági, mérnöki, informatikai képzettségüket szeretnék olyan irányba elmélyíteni, ami a befektetésekkel, vállalati pénzügyekkel kapcsolatos kockázatok felmérésére és ezen kockázatok elemzésére készít fel.
A kurzus során a kockázatok széles körének vizsgálatára kerül sor: a pénzügyi piaci kockázatoktól kezdve, - mint amilyen devizaárfolyam és a kamatláb kockázat – a vállalatok csődkockázatán keresztül egészen a makropénzügyi válságokig terjed.
A kurzus meghatározó részében kis csoportokban vagy egyénileg kell feladatokat, problémákat megoldani, és nem csak frontálisan előadásokat hallgatni. A feladatok megoldása jellemzően számítógépes programokkal (pl. EXCEL) történik. A pénzügyekben rejlő bizonytalanság miatt gyakran a Monte Carlo szimuláció a legfőbb eszköz a numerikus vizsgálódásra, bizonyos folyamatok tulajdonságainak feltérképezésére, mely megismerése szintén indokolhatja a szakirányú továbbképzés választását.
A szakirányú továbbképzésre történő belépésnél előzményként elfogadott a gazdasági, műszaki, informatikai, nemzetvédelmi és katonai, agrár vagy természettudomány képzési területek valamelyikén alapképzésben (vagy a korábbi képzési rendszerben főiskolai/egyetemi szintű képzésben) szerzett oklevél. Minden egyéb esetben különbözeti vizsga letétele szükséges.
Mit tanulhat a Pénzügyi kockázatelemző szakirányú továbbképzési szakon?
Az ismeretkör alapvetően két fő részre bontható, egyrészt általános, a vállalati, banki működés során felmerülő pénzügyi problémák megoldásához kapcsolódó ismeretekre úgymint adózás, haladó vállalati pénzügyek, banki ismeretek, jogi ismeretek, vezetői számvitel. Az ismeretkör másik, speciális területe a befektetések kockázatának tipizálásához és a kockázatok kezeléséhez kapcsolódik. A hallgatók a pénzpiaci eszközök (kötvények, részvények, határidős és opciós ügyletek) beárazása során megismerkedhetnek többek között az arbitrázs, a spekulációs és fedezeti ügyletekkel. Az e területen szerzett és begyakorolt ismeretek közvetlenül felhasználhatók nemcsak a munkában, vagy személyes pénzügyeik hatékonyabb menedzselésében, hanem bizonyos szakmai vizsgák letételére is.
Továbbtanulás és karrier lehetőségek
A kurzus teljes mértékben lefedi a Tőzsdei szakvizsga Értékpapírszámtan moduljának anyagát, így e kurzust elvégzők kellő magabiztossággal vághatnak neki a tőzsdei szakvizsga ezen részének. E kurzus egyben felkészít a Bankárképző Központ Nemzetközi Befektetéselemző tanfolyamára (CEFA – Certified European Financial Analyst), amely európai változata az amerikai CFA diplomának. Természetesen a képzés jó alapot teremt azon hallgatóknak is, akik PhD fokozat megszerzésében gondolkodnak gazdaságtudományi területen.