Rekordszámú résztvevő a Soproni Közgáz 12. Egyetemfoglaló vetélkedőjén

Minden eddiginél több, 26 csapat, 115 diákja mérte össze tudását a 2024. január 16-án a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kara által megrendezett versenyen.

20240116_Egyetemfoglalo_01.jpg

Az idei Egyetemfoglalóra négy város, 10 középfokú oktatási intézményéből érkeztek a versenyző csapatok, Szombathely, Csorna, Győr és Sopron iskoláinak diákjait látta vendégül a Karunk. Összesen 26 csapat 115 diákja mérte össze az erejét, tudását és gyorsaságát.

A vetélkedő központjában idén a tőzsde és a részvények világa állt, így ez az Egyetemfoglaló a tőkepiac és a tőzsdék világába kalauzolta el a résztvevőket. A rendezvény fő célja az volt, hogy a diákok bepillantást nyerjenek a tőzsde működésébe, megtanulják mivel és hogyan kereskednek a világ különböző tőzsdéin, mi történik valójában a Budapesti Értéktőzsdén. Érdekes feladatok vártak a versenyzőkre a gazdasági élettel, a tőkepiac működésével és a világ tőzsdéivel kapcsolatban, sőt egy hollywood-i kvízzel is megbirkóztak.

A rendezvényt prof. dr. Széles Zsuzsanna egyetemi tanár, a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar dékánja nyitotta meg, majd Nagy Péter Gábor a BÉT Értékesítési, Marketing és Kibocsátói Akvizíciók Igazgatóságának igazgatója köszöntötte a résztvevőket. A zsűri munkájában Körmöczi Dániel, a BÉT vezérigazgatói tanácsadója, befektetői kapcsolattartó, a Kar részéről pedig dr. habil. Pogátsa Zoltán egyetemi docens és dr. habil. Paár Dávid egyetemi docens, a Közgazdasági és Nemzetközi Kapcsolatok Intézet munkatársai vettek részt.

A nap kezdetén a diákok áttekintést kaptak a tőzsdéről, a tőkepiac működéséről, majd megtekintettek egy, a tőzsde történetét bemutató filmet. A BÉT honlapjának megismerése keretében a szintén rengeteg hasznos információ hangzott el. Aki jól figyelt, az a kvízjátékok során nagy előnyre tehetett szert.

A verseny leghangsúlyosabb része, a tőzsdei kereskedési játék volt, melynek keretében a csapatok egy meghatározott összeg felett rendelkezve hozhattak befektetési döntéseket több körben is kapott „piaci” információk alapján.

Ezután egy szusszanásnyi ebédszünet következett.

20240116_Egyetemfoglalo_04.jpgA „Keresd a bikát!” feladat keretében, meg kellett keresni a Kar épületében elrejtett üveg bikát. Ahhoz, hogy megtudják, merre induljanak, először egy virtuális „szabadulószobából” kellett kiszabadulni. A csapat egy része a bikát kereste, a másik része pedig írói vénáját csillogtathatta meg egy versírási kihívás során.

A nyomozás után mindenki megnézhette a legjobb előzetes feladatként beküldött kisfilmeket, majd Pogátsa Zoltán tudományos stand up előadása következett, „Mennyire jó közgazdásznak lenni?!” címmel.

Eközben a zsűri visszavonult és áttekintette a feladatokat, megoldásokat, pontokat. A zsűrinek nehéz dolga volt, hiszen számos érdekes és kreatív vers, film is született. A résztvevők bizonyságot tettek pénzügyi, tőzsdei tudásukról, így ért véget ez az izgalmas nap.

Összteljesítménye alapján a „Cickányok” csapata nyerte meg a versenyt, de a zsűri számos tőzsdei és szakmai díjat is kiosztott. Minden kísérőtanár és résztvevő ajándékkal térhetett haza – hála a Budapesti Értéktőzsdének és a rendezvény támogatóinknak. A nyeremények összértéke meghaladta az 1 millió forintot.

A versenyen való részvétellel a tanulók 35 intézményi felvételi pontra váltak jogosulttá, mely legkorábban a 2024-es felvételi eljárás során érvényesíthető a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karra történő felvételi jelentkezés esetén.

Helyezett csapatok:

I. helyezett: Cickányok csapat – GYSZC Deák Ferenc Közgazdasági Technikum, Győr
II. helyezett: LADA – Soproni SZC Fáy András Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum, Sopron
III. helyezett: Plutosz lányai – Soproni Széchenyi István Gimnázium, Sopron

Tőzsdei különdíjat nyert:

Szakmai különdíjakat nyertek:

Vanda – Eötvös József Evangélikus Gimnázium, Egészségügyi Technikum és Művészeti Szakgimnázium, Sopron
Csabáék – Eötvös József Evangélikus Gimnázium, Egészségügyi Technikum és Művészeti Szakgimnázium, Sopron
Plutosz lányai – Soproni Széchenyi István Gimnázium, Sopron

Ezúton is gratulálunk minden résztvevőnek, felkészítő tanáraiknak, s itt is szeretnénk megragadni az alkalmat, hogy köszönetet mondjunk szakmai partnerünknek és támogatóinknak:

Szakmai partnerünk:

• Budapesti Értéktőzsde

Kiemelt támogatóink:

• Leier Hungária Kft.
  • KELER Zrt.
  • REGIO JÁTÉK
  • Sopron MJV Önkormányzat
  • KLH-MASTERS
  • ALDI Magyarország Élelmiszer Bt.

Támogatóink:

• Baranka Desszert és Kávé
  • CIB Bank Zrt.
  • Deák Étterem
  • DRK Sopron
  • Gino Cukrászda (NOVOMATIC Hungária Kft.)
  • GYSEV
  • Heineken Hungária Zrt.
  • IKEA Industry Magyarország Kft.
  • Jégverem Étterem
  • Kultik Sopron - Elit Mozi
  • Morgan Stanley
  • Papa Joe Étterem
  • SopronFest
  • A Soproni Felsőoktatásért Alapítvány
  • Soproni Közgáz
  • Velux Magyarország Kft.

A Sopron TV Híradója az eseményről (vágott):

További híradások: