2023. november 6–9. között az Ökológiai Gazdaságtani Intézet által szervezett projekthéten a Fertő tó vízszintingadozásával és annak turizmusra gyakorolt hatásaival foglalkoztunk. Az Intézet célja volt, hogy a jövőbeli turisztikai és marketinges szakemberek átfogó ökológiai és turisztikai ismereteket szerezzenek a desztinációról, és ezeket egy ausztriai tanulmányút során szerzett ismeretekkel és élményekkel elmélyítsék és emlékezetessé tegyék.
Projekthét keretében a Turizmus–vendéglátás szakos hallgatókkal a Fertő tó turizmusával, annak jövőbeli alakulásával, határon átnyúló turisztikai termékfejlesztési ötletekkel, brandinggel, egy közös határon átívelő stratégiának megalkotásával és a turisztikai desztináció lehetséges újraértelmezésével foglalkoztunk. A csoportmunkában a kereskedelem és marketing, valamint nemzetközi gazdálkodás szakos hallgatók is aktívan részt vettek.
A projektfeladat szakmai tartalmát dr. Palancsa Attila egyetemi docens fogalmazta meg, melyhez a háttértudást felkért szakmai előadók, illetve az Ökológiai Gazdaságtan Intézet oktató és mentoráló kollégái biztosították. Páliné Keller Csilla, az Alpokalja-Fertő táj Vidékfejlesztési Egyesület munkaszervezet vezetője a térségi turisztikai adottságokról, fejlesztésekről, együttműködésekről, Vissi András a Scardobona Consulting Kft. ügyvezetője a Fertő tó határon átnyúló turizmusáról és a tó lehetséges kiszáradásának turisztikára gyakorolt következményeiről tartott előadást. Pellinger Attila, a Fertő-Hanság Nemzeti Park osztályvezetője a klímaváltozás és annak vizes élőhelyekre gyakorolt hatásáról, az esetleges vízpótlási lehetőségekről és azok kockázatairól beszélt. Dr. Jankó Ferenc tanár úr a Fertő tó vízszintingadozásairól, és annak kezelési terveiről történeti távlatokban adott átfogó ismereteket.
A keddi napon tanulmányúton vettünk részt Illmitzen, ahol a Nationalpark Neusiedler See – Seewinkel látogatóközpontjában Alois Lang ökoturisztikai szakember fogadott minket és tartott szakmai előadást. Előadásában a Fertőzug vendégéjszaka számainak települési megoszlását, az ökoturizmus térségi szerepét, valamint a desztináció kihívásait részletezte. Ezt követően Gerhard Haider, az illmitzi tourinform iroda igazgatója bemutatta a Burgenland Card desztinációs kártyarendszer működését. Délutáni programunkban a Weingut Salzl Seewinkelhof borászat szálláshelyét és borászatát tekintettük meg, borkóstolóval egybekötve.
A hallgatói csoportok a harmadik napon a projektmunkákon dolgoztak, majd csütörtökön prezentálták az eredményeiket. A szakmai zsűri pontozása szerinti legjobb csapat egy új kerékpáros turisztikai applikációt dolgozott ki. A csapat tagjainak gratulálunk!
Köszönjük az élményeket és az ismeretszerzési lehetőséget a felkért előadóinknak, különösen Vissi Andrásnak a tanulmányút szervezésért!
Kapcsolódó elérhetőségek
Kapcsolódó tartalmak
- Diplomaosztó ünnepség a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karán
- Az Európai Uniót érintő változásokat elemeztük a Soproni Közgázon
- „Sínen vagyunk” - a vasúti árufuvarozás világa volt a téma a Közgazdász Klub előadásán
- A Soproni Közgáz hallgatóinak sikere a 24. Európai Számviteli Héten
- Ismét kihelyezett turisztikai tanóra a Soproni Közgázon
- PÉNZ7 - A Soproni Közgáz a Sopronkövesdi Általános Iskolában
- Elhunyt dr. Komornoki László, a Soproni Egyetem címzetes egyetemi docense
- Diplomaátadó ünnepség a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karon
- Első helyezést ért el a Soproni Közgáz csapata a XXII. Országos Pénzügyi Esettanulmányi Versenyen
- Rekordszámú résztvevő a Soproni Közgáz 12. Egyetemfoglaló vetélkedőjén