Egyetemfoglaló vetélkedő a körforgásos bútorhasználat jegyében a Soproni Közgázon

2023. január 17-én a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kara 11. alkalommal rendezte meg Egyetemfoglaló vetélkedőjét középiskolás diákok részére.

20230117_Egyetemfoglalo_besz_1.jpg

A versenyző csapatok három megye hat városából érkeztek: Zalaegerszeg, Szombathely, Csorna, Fertőd, Győr és Sopron iskoláinak diákjait láthattuk vendégül. Összesen tíz iskola 17 csapata mérte össze az erejét.

20230117_Egyetemfoglalo_besz_2.JPG

A rendezvény központi témája a fahulladék újrahasznosítása, a körkörös gazdaság kialakítása és a fenntarthatóság voltak. Az előzetesen küldött bemutatkozó videók, a helyszínen kitöltött kvíz, egy nagyobb projektfeladat és végül az utolsó próbatételként kiadott kreatív ötletelés eredményei alapján döntött a zsűri.

A rendezvényt prof. dr. Széles Zsuzsanna egyetemi tanár, a Lámfalussy Kar dékánja nyitotta meg. A zsűri elnöke dr. Keresztes Gábor egyetemi docens, a kar oktatási dékánhelyettese volt, tagjai között pedig a rendezvény két kiemelt támogatójának képviselője is helyet foglalt: Szabóné Beke Beáta Ágota a GySEV Zrt. HR koordinátora és Kovács Tamás a FALCO Zrt. PR vezetője, aki egyben a szakmai tartalom kialakítását is jelentősen segítette. Az egyetem részéről dr. Kópházi Andrea egyetemi docens asszony és dr. Németh Nikoletta a szervezőbizottság elnöke kapott helyett a zsűri soraiban.

20230117_Egyetemfoglalo_besz_3.JPG

A fenntarthatósággal és fahulladékkal kapcsolatos kvízkérdéseket követő nagyobb lélegzetvételű projektfeladat keresgéléssel indult. Egy régi kastélyépület használt bútorainak és a famegmunkáláshoz használatos eszközök képeit keresték meg a csapatok. Ezekhez azonban csak a kastély szellemeinél juthattak hozzá, miután megfejtették a feladványokat. A kérdésekre a választ az épület négy emeletének folyosóit járva találhatták meg. Az összegyűjtött alapanyagokkal és eszközökkel jól gazdálkodva kellett lerajzolniuk, bemutatniuk, majd marketing szemmel vizsgálva eladniuk a terméket, így teremtve újat a használtból. Öko babaház, pelenkázó, ülőke, festőállvány, beépített ágy szekrénnyel, szekrény, kompad (szekrény és pad együtt), ebédlőasztal, babaágy, gyerekágy, de még szánkó és lóca is készültek a használt anyagokból. Fontos szempont volt, hogy minél kevesebb hulladékkal sikerüljön újrahasznosítani a megtalált használt eszközöket. Végül a fahulladék-begyűjtést, -újrahasznosítást vizuálisan jól megjelenítő piktogramok megalkotását kértük a csapatoktól.

A zsűrinek nehéz dolga volt, hiszen számos érdekes és kreatív munka született. A résztvevők bebizonyították a fenntarthatóság melletti elhivatottságukat és a téma iránti érdeklődésüket. Ha pedig a fiatalok képesek és akarnak valami régiből, valami hasznos és értékes újat előállítani, akkor ez biztató üzenet a jövőbe.

20230117_Egyetemfoglalo_besz_4.JPG

Összteljesítménye alapján az Euratom csapata nyerte meg a versenyt. A három első helyezés mellett három különdíjat is kiosztott a zsűri: a legfenntarthatóbb megoldásért, valamint a legkreatívabb és a legtalpraesettebb csapatnak is jutott különdíj. Nem csak a kiemelt helyezést elérő csapatok nem távoztak üres kézzel, a sok támogatónknak köszönhetően minden résztvevőnek és kísérőtanárnak is értékes nyereményekkel készülhettünk, elismerve ezzel valamennyi résztvevő egész napos elkötelezett munkáját, kreativitását, odaadását. A nyeremények összértéke meghaladta az 1,2 millió forintot. Volt köztük MediaMarkt (GySEV jóvoltából), Dorko (a Falco Zrt., A Soproni Felsőoktatásért Alapítvány és a DRK jóvoltából), Koffer Bor&Bár, Volt Café és Gino cukrászda utalvány, SopronFest napijegy, kedvezmény paintball pályára, színházjegy és arborétumi belépők a rengeteg egyéb nyereménytárgy mellett.

20230117_Egyetemfoglalo_besz_5.JPG

I. helyezett:
Euratom Eötvös József Evangélikus Gimnázium, Egészségügyi Technikum és Művészeti Szakgimnázium, Sopron

II. helyezett:
All4One – Eötvös József Evangélikus Gimnázium, Egészségügyi Technikum és Művészeti Szakgimnázium, Sopron

III. helyezett:
Eötvös 12.A – Eötvös József Evangélikus Gimnázium, Egészségügyi Technikum és Művészeti Szakgimnázium, Sopron

Legtalpraesettebb csapat:
Próba szerencse – Soproni Szakképzési Centrum Hunyadi János Technikum, Csorna

Legfenntarthatóbb megoldást benyújtó csapat:
Turné Tours – Győri Szakképzési Centrum Krúdy Gyula Turisztikai és Vendéglátóipari Technikum

Legkreatívabb csapat:
500gr darált húsSzéchenyi István Gimnázium, Sopron

Ezúton is gratulálunk minden résztvevőnek, felkészítő tanáraiknak, s itt is szeretnénk megragadni az alkalmat, hogy köszönetet mondjunk rengeteg támogatónknak:

Szakmai partnereink:

• FALCO Zrt.
  • Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Zrt.

Kiemelt támogatók:

• FALCO Zrt.
  • Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Zrt.
  • ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt.
  • A Soproni Felsőoktatásért Alapítvány

Támogatóink:

• Armageddon Paintball
  • Baranka Desszert és Kávé
  • DRK Sopron
  • Erdészeti Tudományos Intézet
  • Gino Cukrászda (NOVOMATIC Hungária Kft.)
  • Hermann Pincészet
  • IKEA Industry Magyarország Kft.
  • KULTIK Sopron - Elit mozi
  • Polmetál Pruszynski Kft.
  • Raiffeissen Bank
  • Roto Elzett Certa Kft.
  • SMR Automotive Mirror Technology Hungary
  • Sopronkövesd Önkormányzata
  • Stubenvoll Pince
  • Velux Magyarország Kft.
  • VOLT Café Sopron
  • Weöres Sándor Színház