Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Egyetemfoglaló vetélkedő a körforgásos bútorhasználat jegyében a Soproni Közgázon

egyetemfoglalo_1.jpg

Idén 11. alkalommal rendezte meg Egyetemfoglaló vetélkedőjét a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi-Kara középiskolás diákok részére. A versenyző csapatok három megye hat városából érkeztek: Zalaegerszeg, Szombathely, Csorna, Fertőd, Győr és Sopron iskoláinak diákjait láthattuk vendégül. Összesen tíz iskola 17 csapata mérte össze az erejét.

egyetemfoglalo_2.JPG

A rendezvény központi témája a fahulladék újrahasznosítása, a körkörös gazdaság kialakítása és a fenntarthatóság voltak. Az előzetesen küldött bemutatkozó videók, a helyszínen kitöltött kvíz, egy nagyobb projektfeladat és végül az utolsó próbatételként kiadott kreatív ötletelés eredményei alapján döntött a zsűri. A rendezvényt Dr. Széles Zsuzsanna egyetemi tanár, a Lámfalussy Kar dékánja nyitotta meg. A zsűri elnöke Dr. Keresztes Gábor egyetemi docens, a kar oktatási dékánhelyettese volt, tagjai között pedig a rendezvény két kiemelt támogatójának képviselője is helyet foglalt: Szabóné Beke Beáta Ágota a GySEV Zrt. HR koordinátora és Kovács Tamás a FALCO Zrt. PR vezetője, aki egyben a szakmai tartalom kialakítását is jelentősen segítette. Az egyetem részéről Dr. Kópházi Andrea egyetemi docens asszony és Dr. Németh Nikoletta a szervezőbizottság elnöke kapott helyett a zsűri soraiban.

egyetemfoglalo_3.JPG

A fenntarthatósággal és fahulladékkal kapcsolatos kvízkérdéseket követő nagyobb lélegzetvételű projektfeladat keresgéléssel indult. Egy régi kastélyépület használt bútorainak és a famegmunkáláshoz használatos eszközök képeit keresték meg a csapatok. Ezekhez azonban csak a kastély szellemeinél juthattak hozzá, miután megfejtették a feladványokat. A kérdésekre a választ az épület négy emeletének folyosóit járva találhatták meg. Az összegyűjtött alapanyagokkal és eszközökkel jól gazdálkodva kellett lerajzolniuk, bemutatniuk, majd marketing szemmel vizsgálva eladniuk a terméket, így teremtve újat a használtból. Öko babaház, pelenkázó, ülőke, festőállvány, beépített ágy szekrénnyel, szekrény, kompad (szekrény és pad együtt), ebédlőasztal, babaágy, gyerekágy, de még szánkó és lóca is készültek a használt anyagokból. Fontos szempont volt, hogy minél kevesebb hulladékkal sikerüljön újrahasznosítani a megtalált használt eszközöket. Végül a fahulladék begyűjtést újrahasznosítást vizuálisan jól megjelenítő piktogramok megalkotását kértük a csapatoktól. A zsűrinek nehéz dolga volt, hiszen számos érdekes és kreatív munka született. A résztvevők bebizonyították a fenntarthatóság melletti elhivatottságukat és a téma iránti érdeklődésüket. Ha pedig a fiatalok képesek és akarnak valami régiből, valami hasznos és értékes újat előállítani, akkor ez biztató üzenet a jövőbe.

egyetemfoglalo_4.JPG

Összteljesítmény alapján az Euratom csapata nyerte meg a versenyt. A három első helyezés mellett három különdíjat is kiosztott a zsűri: a legfenntarthatóbb megoldásért, valamint a legkreatívabb és a legtalpraesettebb csapatnak is jutott különdíj. Nem csak a kiemelt helyezést elérő csapatok nem távoztak üres kézzel, a sok támogatónknak köszönhetően a minden résztvevőnek és kísérőtanárnak is értékes nyereményekkel készülhettünk, elismerve ezzel valamennyi résztvevő egész napos elkötelezett munkáját, kreativitását, odaadását. A nyeremények összértéke meghaladta az 1,2 millió forintot. Volt köztük MediaMarkt (GySEV jóvoltából), Dorko (a Falco Zrt., A Soproni Felsőoktatásért Alapítvány és a DRK jóvoltából), Koffer Bor&Bár, Volt Cáfe és Gino cukrászda utalvány, SopronFest napijegy, kedvezmény paintball pályára, színházjegy és arborétumi belépők a rengeteg egyéb nyereménytárgy mellett.

egyetemfoglalo_5.JPG

I. helyezett:

Euratom

Eötvös József Evangélikus Gimnázium, Egészségügyi Technikum és Művészeti Szakgimnázium, Sopron

II. helyezett:

All4One

III. helyezett:

Eötvös 12.A

Legtalpraesettebb csapat:

Próba szerencse

Soproni Szakképzési Centrum Hunyadi János Technikum, Csorna

Legfenntarthatóbb megoldást benyújtó:

Turné Tours

Győri Szakképzési Centrum Krúdy Gyula Turisztikai és Vendéglátóipari Technikum

Legkreatívabb csapat:

500gr darált hús

Soproni Széchenyi István Gimnázium

Ezúton is gratulálunk minden résztvevőnek, felkészítő tanáraiknak, s itt is szeretnénk megragadni az alkalmat, hogy köszönetet mondjunk rengeteg támogatónknak:

Szakmai partnereink:

FALCO Zrt.

Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Zrt.

Kiemelt támogatók:

FALCO Zrt.

Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Zrt.

ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt.

A Soproni Felsőoktatásért Alapítvány

Támogatóink:

Armageddon Paintball

Baranka Desszert és Kávé

DRK Sopron

Erdészeti Tudományos Intézet

Gino Cukrászda (NOVOMATIC Hungária Kft.)

Hermann Pincészet

IKEA Industry Magyarország Kft.

KULTIK Sopron - Elit mozi

Polmetál Pruszynski Kft.