A Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar 2024. november 7-én „Fenntarthatósági átmenet – Innovációs ökoszisztémák – Digitális megoldások” című nemzetközi tudományos konferenciájával csatlakozott az MTA Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából megrendezett országos rendezvénysorozatához.
A konferencia idén is hibrid formában és a „A Soproni Felsőoktatásért Alapítvánnyal" együttműködve került megrendezésre. Ebben az évben társszervezőnk volt a maláj INTI International University. Örömünkre szolgált, hogy ketten személyesen is el tudtak jönni a társszerző maláj egyetemről Sopronba a konferenciára.
A társszerzőkkel együtt közel 130 hazai és külföldi résztvevője volt a nemzetközi konferenciánknak. A Karunk oktatói és hallgatói is nagy számban képviselték magukat az eseményen. Malajzián kívül az idei konferencián Németországból, Ausztriából, Sri Lankából és Indiából is voltak résztvevők. Közel száz tudományos munka került bemutatásra és megvitatásra.
A konferenciát Prof. Dr. Széles Zsuzsanna dékán asszony nyitotta meg, aki a konferencia elnökeként köszöntötte a résztvevőket és szekcióelnökként levezette a plenáris ülést. Beszédében hangsúlyozta, hogy a Zöld Egyetem koncepció szellemében a Soproni Egyetem továbbra is elkötelezett a fenntartható, környezetbarát működés mellett, a Közgazdaságtudományi Kar az oktatásban és a kutatásban is igyekszik ehhez hozzájárulni.
A megnyitó és a köszöntés után délelőtt három angol nyelvű plenáris előadást hallgathattak meg az érdeklődők az aulában.
Dr. Rajermani Thinakaran, az INTI International University kutatója plenáris előadásában munkavállalói oldalról vizsgálta és értékelte a karbonsemlegességgel kapcsolatos tudatosságot, a vállalkozások hatékonyságát a karbonsemlegesség népszerűsítésében, továbbá az informatikai megoldások szerepét a karbonsemlegességre irányuló erőfeszítések támogatásában és fokozásában. Az előadó empirikus kutatási eredményekkel támasztotta alá, hogy a karbonsemlegesség eléréséhez a szervezetek, a technológia és az egyének közötti együttműködésre van szükség. Ennek bázisát a jól tájékozott, világos irányelvekkel támogatott munkavállalók jelentik, emellett a technológia, különösen az adatelemzés is kulcsfontosságú szerepet játszik. A szervezeti, technológiai és egyéni elemek kölcsönös függősége, a közös erőfeszítések, a szabványosított gyakorlatok, a jobb kommunikáció és az innovatív technológiák jelölik ki a karbonsemlegesség felé vezető utat.
Dr. habil. Katona Klára, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Heller Farkas Közgazdaságtudományi Intézetének vezetője plenáris előadásában azt a kérdést járta alaposabban körül, hogy az elmúlt évtizedben a magyar feldolgozóipari vállalatok teljesítményében történt-e átmenet az extenzív növekedési pályáról az intenzív növekedési pályára, és ha igen, mi ennek az oka. Empirikus kutatásainak eredményei alapján elmondható, hogy a feldolgozóiparban a munkatermelékenység 2011 és 2019 között folyamatosan nőtt, és a legnagyobb növekedést a kisvállalkozások mutatták. A 2019 és 2022 közötti időszakban a munkatermelékenység tendenciája csökkenő ütemű volt. A feldolgozóipar termelékenységének javulása a hagyományos fizikai tőkével és a humán tőkével magyarázható, amelyek az extenzív növekedés mozgatórugói. Az intenzív növekedés mozgatórugójaként az innovációs tevékenység is hozzájárult a termelékenység javulásához a 2010-es években. Az innováció hatása azonban méretfüggő, és hatása a válság időszakában lényegében csökkent. A támogatások és a közbeszerzések vagy nem voltak hatással a termelékenységre, vagy rontották az ágazat termelékenységi mutatóit. A kis- és nagyvállalati szegmensben, illetve a válságidőszakban a hitelek rendelkezésre állása jelentős hatással volt a termelékenységre.
A plenáris ülés záró előadói Pappné Dr. Vancsó Judit és Dr. habil. Jankó Ferenc a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karának egyetemi docensei előadásukban azt tárgyalták, hogy miért jelent kockázatot az emberiség számára a bioszféra és a gazdaság működésének eltérő jellege. Véleményük szerint az emberiség komolyan függ a bioszférától, azonban az emberiség nagy része elvesztette az alkalmazkodással kapcsolatos képességeit és fajunk erősen sebezhetővé vált, miközben a bioszféra regenerációs képessége szinte végtelen. Előadásukban kitértek a környezetgazdaságtan és az ökológiai gazdaságtan problémafelfogásában rejlő különbségekre, és arra a következtetésre jutottak, hogy a bioszféra és ökoszisztéma-szolgáltatások mélyebb megértése alapvető a természet szerepének átértékelésében, valamint a bioszféra gazdasági értékelése etikai okokból és a rendelkezésre álló tudományos módszerek gyengesége miatt nehéz.
A konferencia délutáni programjában párhuzamosan 8 szekcióban tudományos előadásokra került sor angol, német és magyar nyelven. Három szekcióban személyes jelenléttel, egy szekcióban online, és négy szekcióban hibrid módon. A kilencedik szekcióban a konferenciára beküldött posztereket lehetett megtekinteni.
A délutáni szekcióüléseken sok érdekes és értékes szakmai eszmecsere bontakoztak ki, közös kutatási és publikációs együttműködési lehetőségek is körvonalazódtak.
Az előadások rövid összefoglalóját a konferencia napján elektronikus kiadványban (absztraktfüzet) jelentettük meg. A beküldött tanulmányokat (konferenciakötet) lektorálást követően szintén online formátumban publikáljuk 2025 márciusában. A legszínvonalasabb tanulmányok szerzői a lektorálás követően a Karunk „Gazdaság és Társadalom” vagy az „E-conom” című folyóiratában kapnak publikálási lehetőséget.
Köszönjük a plenáris előadóinknak és valamennyi résztvevőnek, hogy tudományos munkájuk bemutatásának helyszínéül a rendezvényünket választották, valamint az érdeklődőknek, hogy személyesen vagy online részvételükkel megtisztelték a konferenciánkat.
Köszönjük a közreműködő kollégák és hallgatók segítségét, hogy tevékenységükkel hozzájárultak a konferencia előkészítéséhez és sikeres lebonyolításához.
Minden érdeklődőt szeretettel várunka jövő évi konferenciánkra!
Prof. Dr. Széles Zsuzsanna
dékán, egyetemi tanár, a Konferencia elnöke
Dr. Resperger Richárd
adjunktus, a Szervező Bizottság főszervező tagja
Kapcsolódó elérhetőségek
Kapcsolódó tartalmak
- Szoros versengés a Soproni Közgáz 13. Egyetemfoglaló vetélkedőjén
- Eredményes hallgatói projektek a Soproni Egyetem Közgazdaságtudományi Karán
- Elhunyt Kaufman Ilona, karunk egykori oktatója
- Helyi vállalkozóknak készítettek TikTok videókat a Soproni Egyetem hallgatói
- Kari Tudományos Diákköri Konferencia a Soproni Közgázon - 2024
- A Turizmus Klub keretében BORongoltunk a Soproni Közgázon
- Virtuális üzleti szimulációval zárták a félévet a soproni közgazdász hallgatók
- Természetesen Veled Podcast Dr. Pogátsa Zoltánnal
- Népszerű volt Pogátsa Zoltán Közgazdász Klub előadása
- Ismét Egyetemfoglaló vetélkedő a Soproni Közgázon