A Soproni Egyetem Közgazdaságtudományi Kara adott otthont a Drónia Roadshow következő állomásának, amely immár tizedik alkalommal hívta fel a figyelmet a dróntechnológia, a mesterséges intelligencia és a kibertér világának aktuális kihívásaira és lehetőségeire.
A Drónia Roadshow-t 2023-ban indította útjára a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége (GTTSZ) Drón Tagozata, a Magyar Honvédség és a rendőrség társszervezésében. A kezdeményezés célja, hogy középiskolás diákok és pedagógusok számára interaktív formában mutassa be a digitális világ biztonsági kérdéseit, valamint a dróntechnológia oktatási és társadalmi hasznosítási lehetőségeit.
- A rendezvény célja, hogy közelebb hozza a fiatalokat a jövő technológiáihoz – különösen a mesterséges intelligencia, dróntechnológia és kiberbiztonság területein. A roadshow során elméleti előadások és gyakorlati bemutatók segítségével ismerkedhetnek meg a résztvevők ezekkel az innovatív megoldásokkal, különös hangsúlyt fektetve a velük járó felelősségteljes alkalmazásra is –mondta el Dr. Horváth Bianka, a GTTSZ elnöke.
- A Soproni Egyetem Közgazdaságtudományi Kara a Drónia Roadshow 10. állomása. Ez az alkalom azért is különleges, mert a Soproni Egyetem már 2025 tavaszán stratégiai együttműködést kötött a szövetséggel, és a programhoz elsőként csatlakozott, mint felsőoktatási intézmény. A mostani esemény ennek az együttműködésnek a mérföldköve, amelyhez a Soproni Szakképzési Centrum is kiemelt partnerként kapcsolódott. Az együttműködés célja, hogy erős hidat képezzen a gazdaság és a tudomány között, elősegítve a jövő szakembereinek gyakorlati és elméleti felkészítését. A rendezvényen olyan intézmények is részt vesznek, mint az Országos Rendőrfőkapitányság, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőrkapitányság, valamint a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Kibervédelmi Intézete – ezzel is hangsúlyozva a biztonságtechnológia és a kiberfenyegetések elleni felkészülés jelentőségét - tette hozzá.
Prof. dr. Fábián Attila, a Soproni Egyetem rektora elmondta, hogy a GTTSZ és az egyetem között létrejött kezdeményezés példaértékű, hiszen a Soproni Egyetem az első olyan társadalomtudományi kutatóintézmény, amely ilyen formában kapcsolódott be a fiatal generáció digitális felkészítésébe.
Kiemelte, hogy a rendezvény célja nem csupán az ismeretterjesztés, hanem a szemléletformálás is. A kibervédelem és a nemzetbiztonság olyan aktuális kérdések, amelyek a fiatalok mindennapjait is érintik, még ha elsőre nem is tudatosul bennük. Az internetes utazás, az ismeretlen számokról érkező hívások, kéretlen oldalak letöltése, valamint a mobiltelefonos fizetések és bankkártya-használat biztonsági kihívásai mind olyan témák, amelyekről érdemes már fiatal korban tájékozódni.
A rektor hangsúlyozta: „A világ drámaian megváltozott, és ma már szinte minden az elektronikai eszközök és a kiberrendszerek működésén alapul. Ennek megfelelően elengedhetetlen, hogy a fiatal generáció tudatosan és felkészülten használja ezeket az eszközöket, ismerve a veszélyeket és a védekezés lehetőségeit.”
A Soproni Egyetem ezzel a rendezvénnyel is szeretne hozzájárulni a digitális tudatosság növeléséhez és a fiatalok biztonságtudatos neveléséhez, hiszen a jövő nemzedékeinek felkészítése közös felelősségünk.
A program eddigi állomásai – köztük Eger, Mátészalka, Kecskemét, Székesfehérvár, Miskolc és más városok – során már közel 800 pedagógus és 4100 diák vett részt az előadásokon és gyakorlati bemutatókon. A szervezők eredetileg 2000 résztvevőre számítottak, ám a rendezvény gyorsan túlszárnyalta a várakozásokat. A rendezvénysorozat fővédnöke Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós, akinek nevét viseli a Farkas Bertalan Oktatási és Módszertani Központ is, amely a program egyik szakmai partnere. A Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alap Nonprofit Kft. támogatásával megvalósuló roadshow-ban eddig összesen 284 szakértő – honvédségi, rendőrségi és civil előadó –, valamint 60 pedagógus és 55 diák segítette a megvalósítást.
Fotók: Soproni Szakképzési Centrum
Kapcsolódó elérhetőségek
Kapcsolódó tartalmak
- Szakmai előadás a szlovák és magyar számviteli rendszerek összehasonlításáról a Lámfalussy Karon
- Hagyományaink keretében is megünnepeltük a Lámfalussy Kar 25 évét
- A Soproni Közgáz hallgatói idén is „Cápák között” mutatták be a terveiket
- 20 éves a Közgazdász Klub a Soproni Egyetemen
- Lehetőségek és kihívások a munkaerőpiacon a munkáltatók szemével
- Vajon kreatív-e a Mesterséges Intelligencia? Erről is szó volt a Közgazdász Klub előadásán
- Első és harmadik hellyel, valamint két különdíjjal zárták a 37. OTDK-t a Lámfalussy Kar hallgatói
- Soproni Közgázos hallgatók a Magyar Pénzmúzeumban
- Érvek és cáfolatok - szakmai vitaversenyt tartottak a Soproni Közgázon
- Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program