Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Szakmai gyakorlat a jelenlegi munkahelyen

Jellemzően a levelezős hallgatókra vonatkozó szakmai gyakorlati eljárási rend, amikor a végzés előtt álló levelező tagozatos hallgató a kötelező szakmai gyakorlatot a munkahelyén tölti.

Ez abban az esetben lehetséges, amennyiben a munkahelye megfelel az adott szak képzési profiljának, illetve a Szabályzat vonatkozó előírásainak. Ezt a választott belső konzulens és szakfelelős tudja kérdéses esetben eldönteni.

A munkahelyét szakmai gyakorlatként akkor tudjuk beszámítani, ha: 

  • a szaknak megfelelő tevékenységet végez,
  • munkaviszonya időtartama eléri a szakon előírt szakmai gyakorlat időtartamát, vagyis határozott idő esetén legalább a szakmai gyakorlat végéig szól.

A jelentkezést megelőzően a NEPTUN-ban kérelmezni kell a jelenlegi munkahely elfogadását (Szakmai gyakorlat teljesítéséhez kapcsolódó kérelem sablon), amelyhez mellékelni kell a munkaszerződést és a munkaköri leírást, vagy munkáltatói igazolást, amely alapján eldönthető a munkavégzés szakmai tartalma és a jogviszony megfelelő hossza.

A gyakorlat megkezdése előtt a cégnek együttműködési keretmegállapodást kell kötnie az egyetemmel, amelyben a szakmai gyakorlat szervezésének szabályait és módját, valamint az időtartamát és az ott gyakorlatot teljesítő hallgató nevét is rögzítik.

Ebben az esetben nem kell hallgatói munkaszerződést kötni a céggel, mivel van már munkaviszony. 

Nagyon fontos az alábbi lépések PONTOS betartása, különben nem fogjuk tudni a jelentkezést elfogadni!

Ha 2024 tavaszán veszi fel a Szakmai gyakorlat tantárgyat, akkor az alábbi határidőkre kell figyelni:

Jelentkezési időszak: 2023. november 21. – 2024. január 12.

A kötelező óraszámok teljesítése és a szakmai gyakorlati beszámoló dolgozat leadása: 2024. május 21.

A jelentkezés során kitöltendő és benyújtandó dokumentumok

Miután a NEPTUN kérelme a jelenlegi munkahely elfogadására jóváhagyásra került, a szakmai gyakorlat megkezdése és lezárása előtt az alábbi dokumentumokat kell benyújtania, melyhez a sablonokat ITT találja. A sablonok megegyeznek a Szakmai gyakorlati szabályzat mellékleteivel.

  • Jelentkezési lap (1. melléklet) 
    Töltse le a „Jelentkezési lap” című nyomtatványt és vegye fel a kapcsolatot a belső konzulenssel! Egyeztessen vele a tervezett szakmai gyakorlóhelyéről! Ne csak vele írattassa alá, hanem a szakfelelőssel is!
  • Befogadó nyilatkozat (2. melléklet) 
    A konzulens és szakfelelős által jóváhagyott szakmai gyakorlóhelyen, a leendő céges mentorával és/vagy a kapcsolattartójával töltesse ki a Befogadó nyilatkozatot. A Befogadó nyilatkozat a cég szándéknyilatkozata arra, hogy megköti az együttműködési megállapodást az egyetemmel, és a gyakorlat teljesítésének lehetőségét biztosítja. A külső konzulensnek szakirányú felsőfokú végzettséggel és releváns szakmai tapasztalattal kell rendelkeznie.
    A nyilatkozatot célszerű 3 eredeti példányban kitölteni, melyből egyet a szakmai gyakorlati koordinátornak kell eljuttatni, egy példány a cégnél és egy a hallgatónál marad!
  • Feladatkiírás (3. melléklet)
    A gyakorlatra az Egyetem kötelező feladatokat tűz ki a belső konzulens közreműködésével, melyet a hallgató a gyakorlóhely többi feladata mellett elvégez. A Feladatkiírás a szakmai gyakorlat egyik legfontosabb dokumentuma, ez garantálja a gyakorlat szakmai megfelelőségét és ez képezi az értékelés alapját is.
    A Feladatkiírás három eredeti példányban készül, melyből egyet a szakmai gyakorlati koordinátornak kell eljuttatni, egy példány a cégnél és egy a hallgatónál marad!
  • Pártatlansági nyilatkozat (4. melléklet)
    Itt arról kell nyilatkozni, hogy a külső konzulens, illetve a szakmai gyakorlat külső értékelője nem áll összeférhetetlenségben.
  • Kérelmek
    Amennyiben kérelmet adott be, akkor a kérelmet és a kapott határozatot is kell mellékelni!

A jelentkezési dokumentumok leadása

A jelentkezés azzal zárul, hogy a hallgató a jelentkezési határidőn belül a teljes és kész dokumentációt feltölti. Az eredeti dokumentumokat meg kell őrizni, és a szakmai gyakorlat zárásakor, a beszámolóval együtt le kell adni!

A „Jelentkezés a gyakorlatra” című FORMS űrlap a TEAMS csoportban található.

A szakmai gyakorlat teljesítése és lezárása

A gyakorlatot a jelentkezés során megadott napon kell megkezdeni, egyeztetve a külső konzulenssel. A gyakorlati időszak alatt a külső konzulens és a belső konzulens által megszabott feladatokat kell elvégezni, és azokról munkanaplót kell vezetni heti bontásban. A munkanaplóban fel kell tüntetni az adott héten ledolgozott napok számát!

  • Gyakorlóhelyi értékelés és leigazolás (5. melléklet)
    A szakmai gyakorlat végén, de legkésőbb 2024. május 21-ig ki kell töltetni a külső konzulenssel az értékelő lapot, amely a beszámoló dolgozat részét képezi. A külső konzulens leigazolja a munkanapokat és jegyet ad. Lehetőség szerint elektronikus kitöltést kérünk a gyakorlatvezetőtől. Az értékelő lapot csak eredeti aláírt példányban fogadjuk el!
  • Munkanapló (7. melléklet)
    A szakmai gyakorlat ideje alatt munkanaplót kell vezetnie, amibe heti szinten rögzíti az elvégzett feladatokat és a ledolgozott napokat. Ezt hetente el kell küldenie a konzulenseinek! A gyakorlat végén a lezárt munkanaplót nyomtassa ki, és írassa alá a külső konzulenssel, majd a belső konzulenssel is! A munkanapló a beszámoló dolgozat mellékletét képezi, eredeti aláírt példányban fogadjuk el!
  • Beszámoló dolgozat
    Szintén a szakmai gyakorlat végén, de legkésőbb 2024. május 21-ig el kell készítenie és be kell adnia egy beszámoló dolgozatot, amit a „Szakmai beszámoló dolgozat formai és tartalmi előírásai” című dokumentum (Szakmai gyakolrati szabályzat, 9. melléklet) alapján kell megírni, majd a kész dolgozatot spirálozva, egy példányban az eredeti mellékletekkel együtt kell eljuttatni a megadott határidőig. A leadás helye a szakot gondozó intézet adminisztrátora.  FIGYELEM! A jelentkezés során kitöltött eredeti aláírt dokumentumokat is csatolni kell!
  • Egyetemi mentori értékelés (6. melléklet)
    A szakmai gyakorlat végén a  belső konzulens is kitölt egy értékelő lapot, amely a beszámoló dolgozat részét képezi. A belső konzulens értékeli a beszámoló dolgozatot és jegyet ad. Amennyiben nem küldte el neki előzetesen a dolgozatot, úgy a koordinátor fogja az egyetemi konzulensnek a dolgozatot értékelésre átadni. Ez esetben az üres sablont kell befűzni a dolgozatba!
  • Hallgatói kérdőív
    A szakmai gyakorlat zárásának utolsó mozzanata az alábbi értékelő kérdőív, amelyet legkésőbb 2024. május 21-ig kérünk kitöltve visszaküldeni.
    A gyakorlatról kialakult véleménye fontos nekünk, kérjük, segítse ezzel a munkánkat, hogy visszajelzést ad a gyakorlóhelyről és a kurzusról. 
    Értékelő FORMS űrlap
Cikk nyomtatása E-mail