Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Keresés

Felszín alatti vizek és források nyomában – terepi bemutató a Soproni Egyetem Botanikus kertjében

Forrás cikkhez vezető kép.jpeg

A Föld világnapja alkalmából izgalmas, tudományos ismeretterjesztő programmal várta a soproni kisgyermekeket és családjaikat a Soproni Egyetem a tavaszi szünetben. A terepi bemutatót az Erdőmérnöki Kar Geomatikai és Kultúrmérnöki Intézetének Vízgazdálkodási Tanszéke szervezte a Botanikus kertben, középpontba állítva a felszín alatti vizeket és kiemelten a forrásokat, mint a környezetünk rejtett víztani értékeit.

A felszín alatti vizek teszik ki a föld édesvízkészletének 30%-át, tehát a hó és jég után ezek vízkészlete a második legfontosabb édesvízforrás. A források, mint a felszín alatti vizek felszínre bukkanásai kiemelt víztani értékek, de figyelmet élveznek az erdőkben turisztikai szempontból is.

A Soproni Egyetemen évtizedekre visszanyúló hagyománya van a hidrológiai kutatásoknak, amelyek a vízkészletek fenntartható hasznosítására és a víz körforgásának megértésére irányulnak. Ezeket a szakmai alapokat egy játékos, mégis tudományos igényű program keretében ismerhették meg a résztvevők, különös tekintettel a helyi természeti értékekre és vízföldtani jelenségekre.

A családi program során az érdeklődők megismerkedhettek a Soproni Egyetem Erzsébet-forrásának történetével, és Sopron környékének vízföldtani jellemzőivel. A bemutató kézzelfogható élményt is kínált: a résztvevők megtapinthatták a legfontosabb vízadó kőzeteket, illetve három különböző forrás vizét kóstolhatták meg – a Soproni-hegységben található Természetbarát-forrás, az ausztriai határhoz közeli szénsavas Juvina (Rezső-) forrás vizét, valamint a fertőmelléki Balfi kénes savanyúvizet.

A terepi program a vízkóstolás mellett interaktív méréseket is tartalmazott: a gyerekek kipróbálhatták a források egyszerű vízhozammérését, valamint egy sekély fúrás kivitelezésébe is bekapcsolódhattak, amely bemutatta a felszín alatti víztároló rétegek feltárásának módszereit.

A program célja az volt, hogy a résztvevők – különösen a fiatalabb korosztály – élményszerűen és közvetlen tapasztalaton keresztül kapcsolódjanak a vízhez, mint természeti értékhez, és betekintést nyerjenek a vízgazdálkodás és vízföldtan tudományos alapjaiba.

GyerekekFurasKozben_IMG_20250321_111527.jpg KobozesesVizhozammmeresErzsebetforras.jpg

Cikk nyomtatása E-mail