Szélsőséges időjárási körülményeknek kitett útpályák tervezéséről, építéséről illetve fenntartásáról tanácskoztak a szakemberek a Műegyetemen. Ebben a témában a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kar Geomatikai és Kultúrmérnöki Intézetének két kutatója is régóta végez vizsgálatokat. Dr. Primusz Péter és Kisfaludi Balázs is részt vett az I. Reziliens útpályaszerkezetek konferencián.
A reziliencia fogalma általános értelemben rugalmas ellenállási képességet jelent. Vagyis, valamely rendszernek, vagy éppen egy anyagfajtának azon képességét, hogy erőteljes, meg-megújuló, vagy akár sokkszerű külső hatásokhoz sikeresen alkalmazkodjon.
A budapesti szakmai találkozó a klímaváltozásra való felkészülés jegyében a megváltozott és változó klimatikus körülmények között is jól teljesítő útpályaszerkezetekre fókuszált. Az összegyűlt kutatók, szakemberek, döntéshozók változatos nézőpontokból mutatták be a tématerület hazai állását és a várható, illetve jelen lévő kihívásokat. Több előadás kitért az útépítés környezeti hatásainak csökkentésére is. Szó esett új, adaptív tervezési eljárásokról, innovatív műszaki megoldásokról és az ezek alkalmazását lehetővé tevő jogszabályi környezet alakulásáról. Dr. Primusz Péter, a Soproni Egyetem docense az útpályaszerkezetek mechanikai alapú tervezésén keresztül mutatta be a változó csapadékviszonyok hatását és az ennek kivédésére alkalmazandó eljárásokat.
A szervezők és a résztvevők egyetértettek abban, hogy az első sikeres konferenciát évente meg kívánják ismételni, ahova várják a témához kapcsolódó előadásokat. Az előadások anyagából az Útügyi Lapokban lektorált folyóiratcikkek is megjelenhetnek, így a konferencia tudományos és gyakorlati eredményei szélesebb szakmai körökhöz is eljuthatnak.
Bővebb információ: I. Reziliens Útpályaszerkezetek Konferencia - Szilikátipari Tudományos Egyesület - SZTE →
Kapcsolódó elérhetőségek
Kapcsolódó tartalmak
- Jövő erdészete: a Soproni Egyetem hallgatói terepgyakorlaton a csemetetermesztés élvonalában
- Kari Tanácsi választás
- Hasznos ismeretek, szakmai fejlődés- erdőmérnöki beszámoló a Pro Silva Hungária Nagyrendezvényéről
- Mennyi térre van szükségünk az élethez, munkához vagy a nyaraláshoz?
- Erdőmérnöki Kar hallgatóinak sikere az OTDK Agrártudományi szekciójában
- Felszín alatti vizek és források nyomában – terepi bemutató a Soproni Egyetem Botanikus kertjében
- Tanulmányút a NÉBIH Monorierdei fajtakísérleti állomásán
- MIR-KIR INTEGRÁLT BELSŐ AUDITOR TANFOLYAM (100% ON-LINE - egyéni időbeosztás)!
- AGRÁRERDÉSZETI TANÁCSKOZÁS A MAGYAR PERMAKULTÚRA EGYESÜLET JUBILEUMI KONFERENCIÁJÁN
- Ismét a Soproni Egyetemre látogatott Dr. G. Keith Douce