A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karán 2022-től az új mintatanterv szerint zajlik az oktatás. Az erdőmérnök hallgatók képzése során előírt szakmai gyakorlatot (480 óra) a IV., VI. és VIII. szemeszterek utáni nyarakon javasolt elvégezni.
A gyakorlatok célja, hogy a hallgatók betekintést nyerjenek a szakmai feladatok mindennapos rutinjába, az egyetemen megszerzett tudásukat elmélyítsék a mérnöki feladatokban való közreműködés során, esetenként önálló tevékenységekkel.
A különböző tevékenységek kapcsán a hallgatók saját felméréseik és annak adatainak kiértékelése alapján lehetőség szerint olyan valós dokumentációkat készítsenek (ha szükséges segítséggel), amelyek valós részét képzik az erdőgazdálkodási munkafolyamatoknak.
Amennyiben lehetséges, a hallgató ismerje meg a gyakorlati helyszínen kialakított szervezeti struktúrát, az ágazati tevékenységek egymásra gyakorolt hatását, valamint az aktuális jogi és hatósági környezetet.
A szakmai gyakorlatot biztosító vállalat lehet állami vagy magánerdőgazdaság, nemzeti park, vízügyi igazgatóság, kormányhivatal stb., illetve az Erdőmérnöki Kar adott Intézete (kutatási feladathoz kapcsolódó szakmai tevékenységbe való hallgatói bevonással).
Mintatanterv előírásai
- 480 óra (12 hét) — javasolt IV., VI. és VIII. szemeszter után, de rugalmasan is teljesíthatő,
- kötelező (A típusú),
- félévközi jegy,
- értéke 5 kredit, ami a 10. félév végén kerül jóváírásra (az abszolutórium kiállításának feltétele a 480 óra szakmai gyakorlat teljesítése).
Kötelezően használandó dokumentumok
A dokumentumok letölthetők a KAPCSOLÓDÓ FÁJLOK "dobozból".
A dokumentumok letöltése és eljuttatása a gyakorlati helyre a hallgató feladata! A dokumentumokat az Erdőmérnöki Kar címére kell visszajutttani postai levélben.
-
A hatályos Oktatási Hivatal által előírt szabályozás szerint a gyakorlati helyek és a SOE-EMK között együttműködési keretmegállapodásnak kell lennie. Ennek meglétét a hallgató ellenőrizze a kiválasztott gyakorlati helyszínnel kapcsolatban! Ha nincs érvényes dokumentum, a keretmegállapodást a gyakorlat kezdetéig meg kell kötni. (1 példány az Erdőmérnöki Kart illeti.)
• Ennek meglétét a hallgató „ellenőrizze” az általa kiválasztott gyakorlati helyszínnel, és ha nincs érvényes dokumentum, akkor ezt is ki kell tölteni:
• az elején gyakorlóhely adataival;
• az 5. pontban ki kell választani a keretmegállapodás érvényességének időtartamát, és a fogadott hallgatók létszámát szakonkénti bontásban;
• a záró részben a szükséges példányszámokat kell megadni — az Egyetem 1 példányra tart igényt. - A konkrét helyszín(ek)re, időszak(ok)ra és hallgató(k)ra vonatkozó együttműködési megállapodást minden alkalommal meg kell kötni a fogadó féllel. (1 példány az Erdőmérnöki Kart illeti.)
Kitöltendő részek:
• az elején gyakorlóhely adatai;
• az 1. pontban hallgató adatai — azonos helyen gyakorlatot teljesító hallgatók esetében nem szükséges külön-külön dokumentumot készíteni, a táblázat újabb sorokkal bővíthető;
• a 3. pontban a gyakorlat teljesítésének pontos helyszíne;
• a 4. pontban a gyakorlóhely részéről megnevezett szakember adatai (név, beosztás, e-mail, telefon);
• a záró részben a szükséges példányszámok megadása — az Egyetem 1 példányra tart igényt. - A harmadik kötelező dokumentum, a hallgatói munkaszerződés, amely a munkáltató (fogadó szervezet) és a munkavállaló (gyakorlatot teljesítő hallgató) közötti megállapodás.
• ez két személy (a hallgató mint valós személy és a gyakorlóhely mint jogi személy) közötti megállapodás. Ezt nem kell visszajuttatni a Karra. - A hallgató köteles a gyakorlat igazolásáról szóló dokumentumot letölteni, kitölteni/kitöltetni, aláíratni és megőrizni. A teljesített nyári gyakorlatot követő szemeszter regisztrációs hetében a Dékáni Hivatal tanulmányi ügyintézőjének le kell adni.
A gyakorlatokkal kapcsolatos hasznos információk
-
Nem kötelező a 3 × 4 hét egy blokkban, azaz folyamatos teljesítéssel végezni, igény szerint felosztható, csoportosítható. A gyakorlati időnek a 10. szemeszter végéig, az abszolutóriumig az előírt 480 órában szükséges teljesülnie. Ezzel kapcsolatban fontos tudnivaló, hogy az öt hetet meghaladó, egybefüggően, egy helyen eltöltött gyakorlat esetén, a hallgatót díjazás illeti meg (Nftv. 44. § (3)) fogadó fél részéről.
-
Fontos, hogy egy gyakorlati ciklus végén csak egész heteket lehet elszámolni.
-
Külföldön is lehet szakmai gyakorlatot végezni. A hallgató erről időben és előre egyeztessen a szakfelelőssel!
-
A nyári gyakorlatokat az Erdőmérnöki Kar egyes intézeteihez köthető kutatási feladatokban való részvétellel is lehet teljesíteni, amennyiben az tematikájában megfelel a gyakorlati kiírásoknak. Erről a hallgató egyeztessen az oktatóval és a szakfelelőssel.
Nyári gyakorlat témakörei
A gyakorlatra előírt 480 órában nem kötelező – nem is lehetséges – az alább felsorolt összes tevékenységben részt venni, de igyekezni kell minél többe betekinteni. Ezt a listát kérjük megmutatni a gyakorlati helynek, hogy tájékozottak legyenek a feladatokról.
- Közreműködés termőhelyfeltárási tevékenység során;
- Közreműködés élőfakészlet meghatározásában;
- Szakmai informatikai modulok használata;
- Közreműködés közjóléti tevékenységben;
- Védett vagy Natura2000 területeken folyó erdőgazdálkodási feladatok megismerése;
- Közreműködés erdőművelési feladatok tervezésében, szervezésében, ellenőrzésében;
- Közreműködés erdővédelmi feladatok tervezésében, szervezésében, ellenőrzésében;
- Közreműködés erdőhasználati feladatok tervezésében, szervezésében, ellenőrzésében;
- Közreműködés erdőrendezési feladatok tervezésében, szervezésében, ellenőrzésében;
- Erdészeti utak tervezésében, karbantartásával kapcsolatos feladatokban történő közreműködés;
- Vadgazdálkodási feladatokba történő betekintés;
- Vízgazdálkodási feladatokba történő betekintés;
- Hatósági ügymenetek gyakorlatának megismerése;
- Betekintés az erdészetpolitikai kérdések gyakorlatába;
- PR, marketing feladatok gyakorlatának megismerése.
Kapcsolódó elérhetőségek
Kapcsolódó tartalmak
- ESG és alkalmazott fenntarthatósági szakember mesterszak
- Környezetmérnöki alapszak
- Erdőmérnök hallgatók nyári gyakorlata
- MSc in Geobioinformatics
- Környezetmérnök mesterszak
- Agroerdészeti mérnök mesterszak
- Vadgazda mérnök mesterszak
- Természetvédelmi mérnök mesterszak
- Vadgazda mérnök alapszak
- Természetvédelmi mérnök alapszak