A Magyar Tudomány ünnepének nyitányaként a nagycenki Széchenyi Mauzóleumban emlékeztek meg a Magyar Tudományos Akadémia alapítójáról, gróf Széchenyi Istvánról, majd a hagyományoknak megfelelően elültették a sopronpusztai Akadémiai Emlékerdőben a 199. hársfát.
Majdnem napra pontosan 199 esztendője annak, hogy gróf Széchenyi István egy egész éves jövedelmét ajánlotta fel a Magyar Tudományos Akadémia megalapítására. Az évforduló alkalmából a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és a Soproni Egyetem szervezésében rendezték meg csütörtökön a Széchenyi-emléknapot, amely hagyományosan a nagycenki Széchenyi-mauzóleumban kezdődött koszorúzással, ahol az egybegyűlteket Freund Tamás, az MTA elnöke köszöntötte: „Széchenyi István úttörő kezdeményezéseivel kivívta magának, hogy a politikai ellenfelei szemében is a legnagyobb magyarrá váljon. Neki köszönhetően országunk elindult a polgárosodás lassú útján, s kezdeményezései a mai napig élnek. Legnagyobb jelentőségű tettei közé tartozik a Magyar Tudományos Akadémia megalapítása, amely jövőre ünnepli kétszázadik évfordulóját”- emelte ki Freund Tamás.

A koszorúzást követően az emléknap a sopronpusztai Akadémiai Emlékerdőben folytatódott, ahol Bartha Dénes, az MTA Erdészeti Tudományos Bizottságának elnöke, egyetemi tanár beszédében felidézte, a 2000-es évet, amikor a Magyar Tudományos Akadémia alapításának 175. évfordulója alkalmából az akadémia rendes tagja, Solymos Rezső erdőmérnök kezdeményezésére létrehozták az emlékerdőt, majd kiemelte: „ az akadémiai emlékerdő felépítése sajátos, nem mondható szokványosnak a kis levelű hársakból álló fasorok legyező szerűén nyílnak ezzel is hirdetik a tudomány nyitottságát a világot átfogó és az emberiséget szolgáló szerepét, nemzetközi jellegét”
Bartha Dénes beszéde ide kattintva olvasható.
Erdei Anna, az MTA főtitkárhelyettese ünnepi köszöntőjében rámutatott: „felelős értelmiségiként kiemelt feladatunk a hamis benyomások kiszűrése és a tényeken alapú igazság feltárása erre a jövőre 200 éves akadémia szellemi öröksége is kötelez. Az akadémia a tudományos minőség és a tudomány etika letéteményese ennek a feladatnak, ahogy Széchenyi István írta elmélyüléssel kitartással és hűséggel tud megfelelni."
Az emléknap zárásaként a vadászkürtök hangjaira elültetésre került az emlékerdő 199. hársfája.
Kapcsolódó elérhetőségek
Kapcsolódó tartalmak
- Fa, Innováció és Jövőkép: Mérlegen a Soproni Egyetem sikeres éve
- A jövő erdeje, a jelen sikerei: Visszatekintés a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának mérföldköveire
- Áldott, Békés Karácsonyi Ünnepeket kíván a Soproni Egyetem!
- Nyílt nap a Soproni Egyetemen januárban – Élmény, tudás, jövő egy helyen
- Elhunyt Mastalír Ernőné Dr. Zádor Márta a Soproni Egyetem Központi Könyvtár ny. főigazgatója
- Élethosszig tartó tanulás: Sikeres félévet zárt a Soproni Egyetem nyugdíjasegyeteme
- Diákhagyományok a Soproni Egyetemen – Firmává avatták Edét
- Elhunyt dr. Verő József a Soproni Egyetem fizika tanszékének nyugalmazott professzora
- 2025-ben is Kerékpárosbarát Munkahely a Soproni Egyetem
- Évforduló – Fejlődés, Lendület, Összetartozás