Turizmus–vendéglátás alapszak (duális képzésben is)
ugrás az oldal tetejére
Szakfelelős:
Dr. Jandala Csilla
egyetemi docens
A turizmus-vendéglátás alapszakot azon középiskolát végzett, vagy más BA képzésről átjelentkező fiatalok részére javasoljuk, akik
- érdeklődnek a turizmus működése, gyakorlati kihívásai és professzionális naprakész megoldásai iránt mind munkavállalói, mind potenciális munkáltatói oldalról;
- sokoldalú tudással felvértezett szakemberként helyi, regionális, országos, valamint nemzetközi szinten a turisztikai vállalkozásoknál, multinacionális cégeknél, a turizmus állami és önkormányzati irányítási, közigazgatási és tervezési intézményrendszerében, valamint a nonprofit szférában szeretnének elhelyezkedni;
- érdeklődnek a turizmus egyes területeinek elméleti összefüggései, továbbá gyakorlati alkalmazási lehetőségei és technikái iránt;
- a Turizmus–vendéglátás FOKSZ képzésben elsajátított turisztikai alapismereteiket magasabb szintű tudással bővíteni, elmélyíteni szeretnék.
Miért a Turizmus–vendéglátás alapszak?
ugrás az oldal tetejéreA Turizmus-vendéglátás alapszak képzés célja olyan szakemberek képzése, akik szakirányú tudásuk birtokában képesek a turizmus és a vendéglátás területén tevékenységek végzésére, irányítására és szervezésére.
Mert 4 új olyan szakirányi modul indul SOPRONBAN a Soproni Egyetem Lámfalusssy Sándor Közgazdaságtudományi Karán, a Turizmus–vendéglátás (BA) alapképzés keretein belül, ami a hazai turisztikai szektor legfontosabb területeit foglalja magába.
A modulok a hazai turizmusban vezető szerepet betöltő vállalkozások szakmai támogató hátterére épülve készítik fel a hallgatókat naprakész ismeretekkel a turisztikai és vendéglátó szektorban való sikeres elhelyezkedésre.
- a Hunguest Hotels,
- a Greenfield Hotel,
- a Fertő–Hanság Nemzeti Park,
- az Eszterháza Kulturális, Kutató és Fesztiválközpont,
- a Dental-Pannonia Gyógyidegenforgalmi ZRt.,
- a Park Inn by Radisson Resort and SPA.
Az alapszak jellemzője a gyakorlatorientált oktatás, ugyanakkor a hallgatóknak megalapozott ismereteket biztosít a képzés második ciklusában, a mesterképzésben történő folytatáshoz.
A szak Facebook oldala kiváló fórumot teremt az érdeklődő hallgatók számára naprakész, új, érdekes, meglepő, mégis a turisztikai szakmához szorosan hozzátartozó ismeretek megszerzésére, egy igazi professzionális közösségi térben.
A turizmus-vendéglátás szakon a térség legnagyobb turisztikai szolgáltatóival, mint partnerekkel együttműködésben kiemelten koncentrálunk az alábbi területekre:
- wellness és
- egészség-turizmus,
- kulturális örökségek,
- ökoturizmus,
- szálloda és
- vendéglátás,
- desztináció-menedzsment.
A Turizmus-vendéglátás alapszakon végzettek ismerik:
- a turisztikai ágazat működésének elveit és jellemzőit, annak kapcsolódó ágazatait (szállásadás, vendéglátás, utazásszervezés, rendezvényszervezés);
- a vendéglátás elveit és gazdaságtanát;
- a turizmus szereplőinek, érdekeltjeinek és érintettjeinek jellemzőit;
- a turisták által igénybe vehető szolgáltatások rendszerét;
- a különböző típusú turisztikai vállalkozások (szálláshelyek, vendéglátóhelyek, szabadidős létesítmények) szervezésére, működtetésére és irányítására vonatkozó elveket és módszereket;
- a turisztikai szolgáltatások folyamatait, lebonyolításuk feltételeit és a legfontosabb vonatkozó jogszabályi előírásokat;
- a turizmussal kapcsolatos közösségi és non profit tevékenységeket, államigazgatási, önkormányzati, területfejlesztési, kulturális kapcsolódásukat, a turizmus hazai és nemzetközi intézményrendszerét;
- a turisztikai vállalkozások működését befolyásoló földrajzi, kulturális, természeti és jogi vonatkozásokat;
- a turisztikai vállalatok egyes működési területeinek (marketing, pénzügy, finanszírozás, emberi erőforrás, menedzsment, kontrolling stb.) sajátosságait, elveit és módszereit;
- a választott szakiránynak megfelelő alágazat vagy tevékenység – például szálláshelyek, vendéglátás, utazásszervezés, rekreáció, térség-menedzselés – működését, értékelési és döntési kritériumait, szakmai részterületeit, ágazati kapcsolódási pontjait.
Miért jó a duális képzés?
ugrás az oldal tetejéreA Turizmus-vendéglátás alapszak duális formában is végezhető, amely tantervében a hagyományos, vagyis a nem duális képzési formában meghirdetett alapszakkal szinte teljesen megegyezik. A legfőbb különbség, hogy a duális képzést végző hallgatók a teljes oktatási időszakban (3,5 év) alatt egy vállalatnál töltik szakmai gyakorlatukat, meghatározott periódusokban, évente összesen 22 héten keresztül. Vagyis hallgatóink az egyetemi tanulmányok mellett aktívan munkát is végeznek a szakmai gyakorlóhelyen, amely révén fejleszthetik szakmai kompetenciáikat, és a diplomaszerzést követően már nem pályakezdőkként, óriási versenyelőnnyel indulnak a munkaerőpiacon.
A vállalatnál meghatározott képzési tervnek megfelelően munkavégzés és önálló projektfeladatok megoldása zajlik. A képzési terv igazodik az alapszak mintatantervéhez, és a vállalat profiljához.
Partnercégeink közt számos szálloda található, ahol a szálloda- és egészségturizmus iránt érdeklődő diákok már a kezdetektől fejleszthetik gyakorlati tudásuk, számos feladatkör megismerése által.
A duális képzési rendszerről, a felvételi eljárás rendjéről bővebben >>
ugrás az oldal tetejéreElhelyezkedési esélyek és lehetőségek
ugrás az oldal tetejéreA Turizmus–vendéglátás alapszakon végzett szakemberek alkalmasak:
- az egyes turisztikai szakterületen jelentkező feladatok és munkakörök ellátására;
- a turisztikai vállalkozásoknál vezetői feladatok ellátására;
- többnyelvű és különböző funkciójú kommunikációra, nemzetközi turizmussal kapcsolatos feladatok ellátására, valamint az informatikai ismeretek alkalmazására;
- a turizmusban specifikus tárgyalási, prezentációs, információszervezési és meggyőzési technikák alkalmazására;
- a szolgáltatásokkal és az intenzív ügyfélkapcsolattal összefüggő problémák hatékony kezelésére, különös figyelemmel az interkulturális konfliktusok lehetőségeire;
- a turizmus fejlesztésével kapcsolatos érdekkonfliktusok kezelésére;
- rendelkeznek az adott szervezettípusnak megfelelő emberi és szociális készségekkel, együttműködési képességgel, képesek önálló karrierépítésre, a tapasztalati úton vagy szervezett továbbképzés keretében szerzett ismeretek hasznosítására;
- igény esetén tovább képezhetik magukat a Karon szervezett mesterszakokon.
Felvételi információk
ugrás az oldal tetejéreFelvételi időszakban a felvételi információk a felvi.hu oldalon érhetőek el, illetve megtekinthetőek itt.
ugrás az oldal tetejéreMilyen tárgyakat tanulhat a Turizmus–vendéglátás alapszakon?
ugrás az oldal tetejéreA nappali és levelező tagozatos mintatanterv letölthető itt.
2020.09.01-től a nappali és levelező tagozatos mintatanterv letölthető itt.
ugrás az oldal tetejéreVégzettség és kreditpontok
ugrás az oldal tetejéreAz alapszakon szerezhető végzettségi szint:
alapfokozat (baccalaureus, bachelor; rövidítve: BA, BSc)
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése:
közgazdász turizmus–vendéglátás alapképzési szakon
Economist in Tourism and Catering
Képzési jellemzők:
Szint: Alapképzés
Tagozat: nappali és levelező
Félévek száma: 6 + 1 félév (A tanulmányokat gyakorlati félév zárja.)
Helyszín: SOE LKK, Sopron, Erzsébet u. 9.
A foglalkozások formája: előadás, gyakorlat, konzultáció
A foglalkozások gyakorisága: hetente 20-24 kontaktóra, illetve a levelező tagozaton konzultációk
A költségtérítés összege: az aktuális Felvételi Tájékoztatóban megadottak szerint (www.felvi.hu)
Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditpontok száma: 210 kreditpont
Továbbtanulási lehetőség: a Kar akkreditált mesterszakjai
ugrás az oldal tetejéreA Turizmus–vendéglátás alapszak az alábbi Karunkon indított, akkreditált mesterképzésbe történő belépésnél meghatározott kreditek teljesítésével vehető figyelembe:
- Turizmus-menedzsment mesterszak,
- Nemzetközi gazdaság és gazdálkodás mesterszak,
- Vállalkozásfejlesztés mesterszak,
- Vezetés és szervezés mesterszak.
Tehetséggondozás
ugrás az oldal tetejéreA tehetséggondozás szerves része a hallgatók ösztönzése a Tudományos Diákköri dolgozatok megírására, a szakkollégiumi munkára, demonstrátori pályázatok beadására, külföldi ösztöndíjak elnyerésére, valamint a tehetségbónusz bevezetése.
A TDK-munka lényege az oktatott tananyag rutinszerű gyakorlásán túlmutató, tudományos igényességű, vezetett munka, mely során a hallgatók – konzulenseik segítségével – a graduális képzés tananyagának integrálásán túl, a választott részterületen elmélyedve egy saját feladatot, kutatási problémát oldanak meg.
A szakkollégium önszerveződő hallgatói szervezet, programjait a szakkollégium tagjai szervezik, többek között Pro-Kontra napokat, vitaesteket, tréninget, tanulmányutakat, de jótékonysági akciókat is. Nagy büszkeség számunkra, hogy a Karhoz kötődő Gidai Erzsébet Közgazdaságtudományi Szakkollégium (GEKSZ) egyike azon kevés szakkollégiumnak, melyet az országos Szakkollégiumi Minősítő Bizottság minősített szakkollégiumként ismert el.
A demonstrátori munka lényege a kiemelkedő hallgatóink bevonása az intézetekben folyó oktató és kutató munkába, tananyagfejlesztési-programokba.
A külföldi ösztöndíjakat elsősorban az ERASMUS+-program keretében hirdetjük meg, melynek konkrét célja az európai hallgatói és oktatói mobilitás nagyságrendjének növelése és minőségének javítása.
A tehetségbónusz célja, hogy a legtehetségesebb hallgatók további tantárgyakat térítésmentesen vehessenek fel, így tanulásukat kizárólag saját érdeklődésük és teljesítőképességük korlátozza csak.
A szakmai közéletbe való bekapcsolódást, a különböző gazdaságpolitikai vitákban való tájékozódás képességét rendszeres szakmai programok szervezésével kívánjuk fejleszteni, ahol külső, esetenként nemzetközi hírű szakemberek fejtik ki álláspontjukat egyes kérdésekben.
A különböző lehetőségek elérhetőségei >>
Átjárhatóság a finanszírozási formák között
ugrás az oldal tetejére- A felsőoktatásban részt vevő hallgató finanszírozási formája szerint lehet államilag támogatott [állami (rész)ösztöndíjjal támogatott], vagy költségtérítéses [önköltséges] hallgató.
- A hallgató finanszírozási forma szerinti besorolása két félévnyi időtartamra szól.
- Az önköltséges hallgató csak magyar állami ösztöndíjas képzési formára, a költségtérítéses hallgató csak államilag támogatott képzési formára sorolható át.
- Az átsorolási döntést minden év július 31. napjáig, tanévenként egyszer kell meghozni.
Az átsorolás részletes szabályai a Hallgatói követelményrendszer 6. számú mellékletében találhatóak.
ugrás az oldal tetejéreElőző Tartalomjegyzék Fel Következő